AZ INFRASUGÁRZÁST HÁROM KATEGÓRIÁBA LEHET OSZTANI:
- Köznearán feletti infravörös sugárzás (köznear-IR) - A látható fényhez legközelebb eső, közeli infravörös hullámhosszai 0,7-től 1,3 mikronig terjednek, vagyis 700 millimétertől 1,300 milliméterig.
- Közepes infravörös (középső-IR) - A közelpályás infravörös (near-IR) és közepes infravörös (mid-IR) hullámhosszak 1,3-tól 3 mikronig terjednek. Mind a közelpályás, mind a közepes infravörös tartományt számos elektronikai eszköz használja, beleértve a távirányítókat is.
- Hő-infra (hő-IR) - A legnagyobb részt kitevő infravörös spektrumot elfoglalva, a hő-IR hullámhosszai 3 mikrométertől kezdődnek és meghaladják a 30 mikrométert.
EGY KÜLÖNLEGES, HŐKAMERA LENCSE AZ ÖSSZES LÁTVÁNYBAN LÁTHATÓ OBJEKTUMOK ÁLTAL KIBOCSÁTOTT INFRASUGÁRZÁSRA FÓKUSZÁL.
Az összpontosított fényt egy fáziseltolásos infravörös-érzékelő elemeken alapuló tömb scanneli. Az érzékelő elemek egy nagyon részletes hõmintát hoznak létre, amit termogramnak neveznek. Csak kb. egy harmincadmásodperc alatt szerez meg a detektortömb a hõinformációt a termogram elkészítéséhez. Ez az információ több ezer pontból származik a detektortömb látómezőjébõl.
A detektor elemek által létrehozott termogram elektromos impulzusokká alakul.
Az impulzusok egy jelzőfeldolgozó egységbe kerülnek küldve, ami egy áramkörön található dedikált chipet használ arra, hogy átalakítsa az információt az elemekből adatokká a kijelző számára.
A jel feldolgozó egység továbbítja az információt a kijelzőnek, ahol különböző színekben jelenik meg attól függően, hogy mennyire intenzív a infravörös sugárzás. Az összes elem összes impulzusának kombinációja hozza létre a képet.
A hagyományos éjjellátó berendezésekkel ellentétben, amelyek képjavító technológiát használnak, a hőképalkotás nagyszerű a emberek észlelésére vagy munkára a közel teljes sötétségben, kevés vagy egyáltalán nincs környezeti megvilágítással (tehát csillagok, holdfény stb.)